voetpad.com

Een onafhankelijke gids
voor lange-afstandswandelpaden
in Nederland en België.

GR 129 — Dwars door België

Het Zwin (Knokke-Heist), via Brugge → Aarlen (Arlon)

De GR 129 snijdt België diagonaal doormidden, van de kust naar de Lotharingse Gaume bij Aarlen. Grote Routepaden beschrijft de route in oktober 2026 als ‘van Het Zwin in het noordwesten naar Aarlen’: 145 km in Vlaanderen en 456 km in Wallonië, samen ongeveer 600 km.

Oudere gidsen en websites laten de route in Brugge beginnen en noemen 570 à 573 km. De route werd bedacht door Pierre Buchin (eerst het stuk Bergen–Dinant, met een eerste gids in 1984) en later uitgebreid naar Ronse en Brugge.

Start, tussenpunten en eindpunt · lijn is hemelsbreed

Het pad

Route

Vlaanderen. Van het Zwin via Brugge, Beernem (Bulskampveld), Aalter, de Leie bij Deinze, Kruishoutem en Oudenaarde (Schelde) naar Ronse, waar het Vlaamse deel eindigt.

Wallonië, noordelijk deel. Elzele (Ellezelles) en het Pays des Collines, Aat, Bergen (Mons), de neolithische vuursteenmijnen van Spiennes, Grand-Reng, de Samber bij Lobbes en Thuin, de Abdij van Aulne, Gerpinnes, Maredsous en de Molignée tot Dinant.

Wallonië, zuidelijk deel. De Lessevallei (Gendron-Celles, Houyet, Lavaux-Sainte-Anne), Daverdisse, Maissin, de Semois bij Herbeumont en Florenville, de abdij van Orval, Torgny, Virton, Messancy en ten slotte Aarlen.

Etappes

Indicatief · oude start Brugge

Nr Van → Naar km totaal
1Brugge → Doomkerke33,033,0
2Doomkerke → Machelen35,068,0
3Machelen → Oudenaarde30,098,0
4Oudenaarde → Elzele20,0118,0
5Elzele → Aat25,0143,0
6Aat → Bergen (Mons)37,0180,0
7Bergen → Solre-sur-Sambre32,0212,0
8Solre-sur-Sambre → Gozée29,0241,0
9Gozée → Gerpinnes23,0264,0
10Gerpinnes → Maredsous28,0292,0
11Maredsous → Dinant23,0315,0
12Dinant → Gendron17,0332,0
13Gendron → Wellin30,0362,0
14Wellin → Framont38,0400,0
15Framont → Herbeumont38,0438,0
16Herbeumont → Florenville14,0452,0
17Florenville → Gérouville30,0482,0
18Gérouville → Torgny19,0501,0
19Torgny → Châtillon36,0537,0
20Châtillon → Aarlen36,0573,0

Indicatieve indeling, geen officiële etappes. Twintigdaagse indeling van trekkings.be, nog met start in Brugge (573 km) en met lange dagen; de meeste wandelaars nemen er 25 tot 30 dagen voor. Het stuk Zwin–Brugge en de omlegging rond Oudenaarde (2023) zijn hierin niet verwerkt. De afstanden zijn afgerond en kunnen afwijken van het actuele tracé; plan met de topogids of het GPX-bestand van de beheerder. De markering in het veld gaat altijd voor.

Praktisch

Logistiek & onderweg

Aanreis en vervoer

Brugge, Aalter, Deinze, Oudenaarde, Ronse, Aat, Bergen, Thuin, Dinant, Houyet, Florenville, Virton en Aarlen hebben een station. In de Ardennen tussen Dinant en de Semois zijn verbindingen schaars.

Gidsen

Vlaanderen: volgens Grote Routepaden is er (nog) geen topogids; de oude gids ‘Dwars door België! Brugge–Ronse’ is uitverkocht. Gebruik de GPX.

Wallonië: twee topogidsen van Sentiers GR: Tome 1 Ellezelles–Dinant (198 km, 4e editie 2023) en Tome 2 Dinant–Arlon (254 km, 2e editie 2023).

Markering

Wit-rood

Wit-rood, in beide richtingen. Zie tekens & wegwijzers.

GPX & kaart

Officiële bronnen

Vlaams deel: Grote Routepaden. Waals deel: Sentiers GR. Zie GPX & kaarten.

Veelgestelde vragen

Kort antwoord

Waar begint de GR 129?
Volgens Grote Routepaden (2026) bij Het Zwin, met daarna Brugge. Oudere gidsen beginnen in Brugge.
Hoe lang is de GR 129?
Ongeveer 600 km: 145 km in Vlaanderen en circa 452–456 km in Wallonië. Oudere bronnen noemen 570–573 km vanaf Brugge.